Napsali o nás

Ochotníci v Horní Cerekvi to opravdu roztočili Horní Cerekev

Hornocerekvičtí ochotníci si letos vybrali divadelní ztvárnění známé filmové komedie         Zítra to roztočíme, drahoušku.


V ní hrály herecké hvězdy jako Miloš Kopecký, Stella Zázvorková, Iva Janžurová, Luděk Sobota, Dagmar Veškrnová a další. Divadelní zpracování není příliš známé a diváci ho při jeho sledování srovnávají právě hlavně s filmem. Před režisérem Jaroslavem Zelenkou a herci stál nelehký úkol – nesnažit se kopírovat filmovou předlohu a přitom využít všech kladů scénáře. Film vznikl roku 1976 a bral si na paškál sousedskou nevraživost a závist, podpořenou tehdejším podpultovým zbožím, protekcemi i předvoláními na MNV. Nicméně hra je hlavně o sousedských hádkách, kdy se dospělí chovají jako děti, o skutečné či tušené nevěře a přetvářkách doma i na pavlači. A to je aktuální i dnes. Ochotníci si navíc dali práci se „socialistickými" rekvizitami včetně televizorů a kostýmů, což u střední a starší generace vyvolalo příjemnější nostalgické vzpomínky na dobu před rokem 1989. K dobré náladě přispěly i hudební předěly. Vtipný byl i malý automobil na scéně. Ale pojďme k hercům. Klíčová čtveřice, na které hra stojí, se velmi osvědčila. Bylo jim dobře rozumět i během vypjatých hádek, a přitom zbytečně nepřehrávali. O fous lepší se mi zdály být ženy: paní Bartáčková v podání Sylvy Fröhlichové hezky střídala blondýnkovské „ťuťuňuňu" se záchvaty vzteku, paní Nováková alias Dana Petráková zase upoutala zemitějším pro-jevem i roztomilou parukou. Kvůli dialogům s kadencí kulometu i častému převlékání byl výkon obou párů náročný i fyzicky. Nechybělo ani akční polévání vodou. Kvalitní výkon podali i představitelé menších rolí. Pohybově se na jevišti „odvázala" Eva Pivcová v roli Nadi, povedly se i „drobné" scénky s personálním referentem či koupí auta. Po zásluze tak herce v sobotu v plném sálu čekal několikanásobný potlesk. Představení tak může být inspirací i pro další ochotníky, kteří hledají modernější a přitom srozumitelnou a komedii, která není vulgární a při které se nejen konverzuje, ale také se na scéně stále něco děje.

22.3.2015

Autor: Jan Mazanec

Parohaté pověsti

V týdnu se citelně ochladilo a dokonce napadl sníh, ale zima je již nenávratně pryč, pokud snad byl někdo ještě na pochybách, třeba i díky tomu počasí, tak jej definitivně přesvědčili cerekvičtí ochotníci – tentokrát nastudovali hru opravdu hodně „jarní“, nespoutaně rašící, pučící, deroucí se ven všemi póry a ze všech stran atakující diváky, nazvanou „Parohaté pověsti“. Autorka, paní Marie Janíčková, v podtitulu uvedla, že se jedná o úsměvnou komedii lehce eroticky laděnou, té erotiky byl však příval jak při náhlém a definitivním podzimním tání. Proč ne ? Čekání na jaro, a vlastně i na každoroční místní ochotnická představení bylo tak dlouhé.

On i ten přívlastek komedie „úsměvná“ byl poněkud umírněný, jednalo se spíše o veselohru docela bláznivou, hodně rozpustilou, plnou lechtivých až peprných narážek, však přesto diváka nepohoršující. Oč že tedy šlo ?

V době pokrokové, míněno po éře vladaření knížete Kroka, lze si však vyložit i jinak a vztáhnout třeba aktuálněji, během hry se objevují odkazy k žhavé současnosti, záleží na divákovi a jeho vnímání té které situace, trpí sesterská trojice Teta (Magdaléna Šimáková), Kazi (Erika Čičmancová), Libuše (Lenka Kotková) nedostatkem lásky. Pomůže jim snad šaman (František Parkan) nějakou radou, zaříkáním či lístky koky, když na správce Vyšehradu (Jiří Benda) se evidentně kvůli jeho odlišné orientaci spolehnout nelze ? Anebo snad ... ? V podhradí se totiž pohybuje Bivoj (Milan Makovička) a tamní ženy jen kvetou, k nelibosti svých manželů. Jeden z nich, Božej (Jaroslav Zelenka) má k tomu ovšem ještě jeden problém, projevující se každé poledne v nejakutnější podobě. Společnou místní hygienickou buňku mu však naschvál pravidelně obsazuje zlomyslný soused Chlum (Zdeněk Míka). Božejova manželka Svatava (Sylva Fröhlichová) tak má neustále co prát a schyluje se samozřejmě ke sporu, který nevyhnutelně skončí soudem u kněžny Libuše a následným verdiktem – příznivým pro Božeje, a to dvojnásob, výrokem samotným a tím, že padne ještě před dvanáctou. Zato Chlum je zklamán a provolává ono „Běda mužům, kterým žena vládne“. Změní však obecně něco na vladařský stolec povolaný Přemysl (Josef Duba) ? Zdá se, že od povinností ho odvádí medovina i dívčí družina ve složení Božena (Michaela Braunová), Vlasta (Eva Pivcová), Zdenka (Dana Mezerová) ....

Vedle historicky více či méně doložených postav se setkáváme i s hrdiny dosud pro nás neznámými, o to více a plastičtěji však vykreslenými. Je tu Pako (výtečný Daniel Edr) coby syn Lady (Dana Petráková) a Chluma (o jehož otcovství ovšem můžeme vzhledem k Bivojovým neumdlévajícím aktivitám pochybovat), notně předbíhající svou dobu a trápící rodiče neustálým vynalézáním a zdokonalováním všeho stávajícího, počínaje žárovkou (!) a konče oráčovou otkou, je tu Dežo Démétér (ve skvělém podání Václava Klubala), zprvu se lopotící, no, v odpočinkovém tempu, se stavbou bazénu pro sourozenecké trio, později však – na radu šamana – měnící podnikatelské aktivity a zaměstnávající dívčí družinu .... jejíž přednosti první řada hlediště může po přestávce ocenit a potvrdit, ó, cítíme tu závist mužských ze zadních pozic, případně balkonu.

Obdobně ztřeštěná jako hra samotná je nedílná hudební složka, respektive její skladba. Divák, obeznámený se souvislostmi vzniku balady „Tears in Heaven“, by mohl mít, jistě oprávněně, připomínku k poněkud necitlivému zařazení této písně, jinak je ale namíchaný koktejl neskutečný a přitom dobře fungující a konzistentní, jakkoli se vedle Erica Claptona objevují tak odlišní autoři a interpreti jako např. Michal Tučný, Bryan Adams nebo skupina Kabát, v původním songu „Sugartown“ si zase kněžna Libuše na rozdíl od rebelky Zuzany Norisové hořce stěžuje, že svět bude š,š,š,... šokován, ve „veteránské“ skladbě“ Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka by se Krokových dcer nedotkla ani chybějící vlast, ani nedostatek alkoholu, ovšem sexuální abstinence, „jó, to vadí !“. Přepracované a s dnešním námětem korespondující texty jsou vtipné a zručně napsané. A pěvecky ? Již bylo dříve opakovaně konstatováno, že cerekvičtí jsou na tom vesměs nadprůměrně dobře.

Co dodat ? Kouzelný byl Jiří Benda, neustále navazující provázky – na Vyšehradě není totiž ledasjakým správcem, nýbrž správcem celé sítě (!), ale přesvědčiví a skvělí byli opravdu bez výjimky všichni, především jejich zásluhou, pochopitelně včetně celé režie Jaroslava Zelenky, měla tato “crazy” podívaná u diváků jednoznačný úspěch. Svůj podíl na něm, což pro úplnost nelze opominout, měl ovšem celý ochotnický tým, tedy i kostymérka Ludmila Červenková, výtvarník scény Stanislav Novák, inspicientky Ludmila Nováková, Dana Dubová a Marie Pechová, jakož osvětlovači Miroslav Václavík i Václav Fröhlich.

21.3.2016              Přemysl Hamerník

 

Parohaté pověsti - Velká Chyška     

Jitka Schůrková       Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Milí přátelé, chtěla jsem vám naspat a složit poklonu již před dvěma lety, kdy jsme byli na představení " Nitušky". To byl nezapomenutelný zážitek (hrála jsem ji asi v roce 1982 v Teplicích v orchestru a měla jsem ji moc ráda). Byla jsem tehdy strašně zvědavá, jak se vypořádáte s operetou a bylo to vynikající. V loni jsme se na vaše představení bohužel nedostali, ale letos to naštěstí vyšlo a udělali jsme si výlet do Velké Chyšky.

Super zážitek, opět jste nezklamali.

S díky, úctou a obdivem Jitka Schůrková (teď už pouhá učitelka violoncella v hudebce) s přítelem Milanem.

17.4.2016

 

Bylo nás pět - Horní Cerekev

Krásný večer, Pepínku a spol. :-) ještě jednou díky za pozvání na divadelní představení.

Bylo to opravdu pěkné a zábavné. Je vidět, že to děláte srdcem a s láskou., za léta, co vás znám jste se pořádně vypracovali a dnes jste již profíci.....! Rád jsem navštívil i milé město Horní Cerekev, které mi přirostlo k srdci..... Mějte se moc hezky, radujte se ze života a hlavně buďte zdraví  ! 

3. dubna 2017   ♥ Vláďa

  

Bezkontaktní ženy - Horní Cerekev

Komu: Režisér Zelenka Horní Cerekev <Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.>
Datum: 6. 4. 2018 13:11:56
Předmět: Pozdrav z FARMY Jedovnice 

Vážený pane režisére, omlouvám se za nevyžádanou poštu,
ale musím Vám i celému souboru složit poklonu za to, jak jste zahráli Bezkontaktní ženy.
Byli jsme se na vás (s částí našeho amatérského souboru z Jedovnic) podívat 23.března a velmi jsme se bavili.
Všichni j
ste moc šikovní a Vaše Jaruna  - prostě dokonalá;-)

Přeji celému souboru hodně radosti a smíchu v hledišti i na jevišti a děkuji vám všem.
Zlomte vaz!!

Od: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Marie Janíčková
Divadelní soubor Vlastimil Jedovnice

P.S. Je mi velkou ctí, že jste vybral už druhou moji hru a doufám, že jste nelitoval. (Oba víme, že to má daleko k vrcholnému umění;-), ale když dokážeme, aby bylo lidem veselo, co chtít víc??)
  

Počítadlo přístupů: